Vědec roku: každý den od půl šesté v laboratoři

Josef Tuček

Armina Delonga, který získá národní cenu Česká hlava, určenou pro vynikající vědce a techniky, uznávají odborníci zejména jako tvůrce elektronových mikroskopů Každý den od půl šesté ráno ho najedete v laboratoři ve firmě Delong Instruments v Brně. "Už toho moc nenaspím, je mi přece jen osmdesát," říká. V laboratoři bývá zhruba do čtyř odpoledne. Výjimkou je sobota - v ten den chodí do odborné knihovny podívat se na informace o odborných novinkách.
Přestože firma, kde působí, nese jeho jméno, Delong zdůrazňuje, že není majitelem, ale jen zaměstnancem. "Říkávám kolegům z vysokých škol, že si mají dobře vychovat studenty. Ti pak založí nějakou firmu, vezmou do ní svého profesora, až bude v důchodu, a chovají se tam k němu s úctou," směje se.
Jeho jméno se prý do názvu dostalo proto, že bylo mezi odborníky známé. "Navíc se dobře hláskuje v angličtině, francouzštině i němčině," poznamenává potomek francouzských hugenotů, kteří do českých končin zamířili v 16. století po bartolomějské noci.
Padesát zaměstnanců firmy pracuje na vývoji elektronových mikroskopů a dalších elektronických přístrojů, které se vyvážejí do celého světa.
"Teď jsem zrovna navrhl mikroskop na pozorování biologických materiálů," popisuje Armin Delong. Zařízení lze použít například na pozorování struktury bílkovin, které ovlivňují pochody v lidských buňkách. V nemocnicích se jím dají rozpoznat některé druhy nádorů. "Elektronové mikroskopy bývají obrovské, ale tenhle je vlastně docela malý, vejde se na stůl, a to je pro praxi dobré," hodnotí Delongův výrobek předseda Akademie věd, genetik Václav Pačes.
Několik těchto mikroskopů se už prodalo do USA. S cenou asi tři milióny korun jsou podstatně levnější než konkurenční přístroje.
Vývoji elektronových mikroskopů se Armin Delong věnuje přes půl století. První přístroj v Československu vyvinul a připravil se svým týmem do výroby v roce 1949. "Ve svém oboru je určitě legendou. A ústav vedl velmi úspěšně," hodnotí předseda Akademie věd Václav Pačes.
V dubnu 1990 se Delong stal místopředsedou federální vlády zodpovědným za vědeckotechnický rozvoj. "Kdybych parafrázoval básníka - ledasčím jsem byl na tomto světě, ale nebyl jsem tím rád," hodnotí tuto éru dnes. "Zpočátku se zdálo, že vznikne ministerstvo pro vědu a výzkum, jaké mají v jiných zemích. Ale vláda se soustřeďovala na politiku a věda byla na okraji zájmu. Tak jsem se vrátil ke svým mikroskopům."
Ještě jako vicepremiér rušil vědeckotechnickou spolupráci bývalých socialistických zemí v rámci RVHP. "Moc toho nepřinášela," říká.
Kritický je však i k návrhu vědeckého programu Evropské unie na léta 2007 až 2013: "Připadá mi to jako soubor nevyvážených projektů, bez systému a bez jasného finančního zajištění."
Profesor Delong převezme ocenění 10. listopadu, spolu s laureáty v jiných kategoriích ceny Česká hlava. K tomu projektu, který začal v roce 2002 jako soukromá iniciativa financovaná z darů českých podniků, se letos přidala i česká vláda. Dotuje hlavní cenu ve výši milión korun.

Armin Delong
Narozen: 29. ledna 1925
Kariéra: Byl v čele týmu, který se podílel na vývoji a výrobě prvního elektronového mikroskopu. V roce 1978 získal profesorský titul. 1990 místopředsedou Akademie věd.