PRAHA 23. března (ČTK) - Počet škol se bude muset i nadále snižovat, i když je to nepopulární opatření. Síť škol musí reagovat na klesající porodnost. Snižovat se proto budou i počty zaměstnanců v organizacích ministerstva školství, řekla dnes ministryně Petra Buzková na veletrhu Schola Nova.
Podle ní nastupovalo v roce 1989 do základních škol 130.000 dětí, v posledních letech to je kolem 90.000. Počet škol a učitelů se ale zvýšil. Ministerstvo plánuje reorganizaci svých přímo řízených organizací. Pracuje již na přeměně pedagogických center, která zajišťují další vzdělávání pedagogů. Místo 14 krajských se zhruba 270 zaměstnanci bude existovat centrální pracoviště v Praze s pobočkami v krajích, které budou mít kolem 70 lidí. To se ale nelíbí pedagogům, kteří se bojí o kvalitu dalšího vzdělávání. Sepsali petice na zachování center.
Ve školství pracuje podle ministerstva přes 220.000 lidí. Loni odešlo téměř 2000 zaměstnanců a více než 1000 v roce 2002. Ubývá i škol, jejich zřizovatelé je většinou slučují nebo ruší. To se většinou setkává s nevolí obyvatel, kteří chtějí školu zachovat. Malé obce se snaží své školy zachovat, i když mají malý počet žáků. Jsou ochotny poskytnout jim chybějící peníze, jen aby mohly fungovat. V ČR je kolem 13.000 škol. Od roku 1995 do roku 2005 se jejich počet snížil o 500.
Ředitelka pražské základní školy ministryni upozornila na to, že nemá dostatek peněz na osobní ohodnocení a odměny pro učitele. Buzková uvedla, že tuto připomínku neslyší poprvé, ale překvapuje ji to. "Ministerstvo školství rozepsalo na kraje potřebné peníze na zajištění navýšení tarifních platů a nekrátilo ani částku určenou na nenárokové složky platu," uvedla. Všechny školy by tak podle ní měly mít peníze na tarifní platy i na odměny.
Náměstek ministryně Jaroslav Müllner uvedl, že mezi regiony mohou být rozdíly třeba proto, že školy neopustily potřebná dvě procenta zaměstnanců. Pokud ve školách zůstali, pak ředitelé nemají dost peněz na osobní ohodnocení, dodal.