10 rad, jak vybrat střední školu


1. Zájmy dítěte

Školu vybírejte podle zájmu dítěte. Pokud chcete, aby mělo větší šance uspět při přijímacím řízení na vysoké školy a naučilo se lépe cizí jazyky, zvolte gymnázium. Jako absolvent má takřka jisté na přijetí na VŠ.

2. Kvalita školy

Zajímejte se o učební plány školy. Používá alternativní učební metody, nebo stále trvá na encyklopedických znalostech? Jaká je nabídka jazyků a spolupráce se zahraničními školami? Používá informační technologie, nabízí volitelné předměty?

3. Vzdálenost

Psychologové nedoporučují vozit dítě do školy daleko od domova, pokud srovnatelné vzdělání získá v místě bydliště. Dítěti zbude více volného času na koníčky.

4. Přijímačky

Vyžádejte si od školy příklady loňských přijímacích testů. Zvažte, jaké šance na přijetí vaše dítě má. Je opravdu studijní typ?

5. Poradna

Ještě před podáním přihlášky je dobré zajít do pedagogicko-psychologické poradny. Odborník podle testů a pohovorů doporučí dítěti vhodnou školu.

6. Test více škol

Využijte na školách Dne otevřených dveří. Mějte ale na paměti, že neuvidíte běžný provoz, ve kterém se bude později dítě pohybovat. Můžete si ale prohlédnout prostředí školy. Navštivte raději hned tři i více škol a vezměte s sebou i dítě.

7. Výuka

Požadujte, abyste se mohli podívat i do klasické výuky. Domluvte si i osobní schůzku s ředitelem školy.

8. Školní web

Leccos napoví i internetové stránky školy. Na nich se například dozvíte, jak škola spolupracuje se zahraničními partnery. Pročtěte si také neoficiální stránky samotných studentů. Z nich se dozvíte více než z oficiální prezentace školy.

9. Učitelé

Mladý pedagogický sbor může znamenat mnohem pružnější výuku. Informujte se, jestli se na škole často mění kantoři, či je zde stálý pedagogický sbor.

10. Pověst školy

Informujte se na pověst školy také od známých, jejichž dítě už na škole studuje.