Česká nezaměstnanost, která poprvé překročila hranici deseti procent, by podle odborníků mohla být ve skutečnosti podstatně nižší - pokud by rodiče mohli nechat své děti studovat perspektivnější obory a lidé bez práce by měli větší zájem o rekvalifikace.
České školy však zatím podle expertů připravují odborníky, o které nemají firmy zájem. "Až čtyřicet procent absolventů pracuje v jiném oboru, než jaký studovali ve škole," říká ředitel Národního ústavu odborného vzdělávání Miroslav Procházka. Odborníci přitom varují, že změny ve výuce, s nimiž se mnohde ještě nezačalo, budou trvat roky.
"Reakce školství na požadavky trhu práce není zdaleka ideální," uvedl mluvčí ministerstva práce Vladimír Hrubý. Svá slova dokládá lednovou statistikou - bez práce bylo přes padesát pět tisíc absolventů škol a mladistvých.
Mezi půlmiliónem nezaměstnaných převládají středoškoláci, je jich přes dvě třetiny. Pokud by se školy více řídily i požadavky firem, pracovní místa by pro ně byla.
"Dosud se do republiky přesunovaly práce, které se zvládnou všude. Investoři chtěli hlavně dělníky. Nyní se přesvědčili, že Češi umějí více. Proto roste počet projektů, které vyžadují kvalifikovanější pracovníky," potvrzuje ředitel odboru investičních projektů agentury CzechInvest Luděk Nechleba.
Například japonská Matsushita chce v Pardubicích zaměstnat přes devět set vysokoškoláků a středoškoláků, dělníků jen dvě stě třicet šest.