Zatím posledním ohlášeným projektem z počátku srpna z oblasti technologických center jsou iniciativy společnosti Valeo Autoklimatizace, která buduje v Praze velké středisko na vývoj 3D počítačových modelů klimatizačních systémů a ovládacích panelů pro automobily. Francouzský koncern Valeo doposud v České republice investoval 2,6 miliardy korun, a to do výroby ve svých závodech v Rakovníku (Valeo Autoklimatizace, s. r. o.) a v Žebráku (Valeo Výměníky Tepla, s. r. o.). Celkem tak zde už vytvořil 1274 nových pracovních příležitostí.

Pražské středisko představuje investici 60 milionů korun, v konečné fázi tady má najít práci asi stovka kvalifikovaných zaměstnanců. Prvních třicet vývojových pracovníků už zde nyní pracuje, další se hledají. "Tato investice posílí inženýrské možnosti společnosti, které jsou nezbytné pro podporu dalšího rozvoje modelů klimatizačních systémů a ovládacích panelů pro automobily," řekl Thierry Morin, předseda představenstva a generální ředitel Valeo Climate Control při příležitosti ohlášení investice.

ZE ZÁPADNÍ EVROPY DO ČECH. Další ohlášenou investicí do technologických center ze začátku srpna je rozšíření výrobní a řídicí centrály společnosti Demag pro střední a východní Evropu o výzkum a vývoj. Centrum by mělo už letos na podzim zaměstnat 20 vysokoškoláků. Technologie potřebné pro zahájení výroby bude společnost do Slaného přesouvat z Německa.

V budoucnu by měly veškeré inovace vycházet právě z nového vývojového centra v Čechách. Investice do jeho vybudování by měly dosáhnout až 20 milionů Kč. Podle Roberta Schindlera, jednatele společnosti Demag Cranes & Component, se společnost již nyní spoléhá výhradně na české zaměstnance. Jejich kvalifikace umožňuje dodržet německé hodnoty produktivity práce.

Investoři, kteří se rozhodli vstoupit do Česka se strategickými službami v minulých letech, již svoji činnost většinou zahájili. Platí to i pro světového dodavatele konzultačních služeb a softwarových řešení LogicuCMG, která se koncem května 2001 rozhodla významně rozšířit dosavadní aktivity v České republice. Mezinárodně uznávaný systémový integrátor si dal za cíl v tuzemsku vybudovat svou vývojovou základnu, přičemž část aktivit přesunul ze stávajících produktových středisek v západní Evropě.

LogicaCMG slíbila, že vytvoří v České republice během následujících tří let centrum sdílených služeb IT procesů a vývojové centrum svých ostatních softwarových produktů. Součástí unikátního projektu by měla být i výrazná expanze stávajícího vývojového centra Logica Mobile Networks. Na pracovištích společnosti LogicaCMG v Praze a Brně vzniká celkem 200 nových pracovních příležitostí. Investici odpovídá zhruba 100 milionů korun. Nově vybudované centrum sdílených služeb v ČR se zaměřuje na outsourcing informačních technologií a ekonomických procesů.

V BRNĚ SHÁNĚJÍ LIDI. Na půl cesty k vybudování velkého centra s několika stovkami zaměstnanců je i společnost Honeywell, která umístila do Brna Globální vývojové centrum.

"Centrum již zaměstnává tři desítky špičkových odborníků a v těchto dnech probíhá příprava prvního výrobku realizovaného v rámci globálního projektu, na kterém kromě brněnského vývojového centra spolupracovali také odborníci ze SRN a USA," popisuje současný stav Jaroslav Doležal, zástupce firmy Honeywell v ČR.

Globální vývojové centrum v Brně-Černovické terase se specializuje na vývoj výrobků pro automatizaci v budovách a pro regulaci spalování. V téže budově rovněž rychle probíhají přípravy na zahájení výroby.

Vzhledem k ambiciózním plánům, které zahrnují vytvoření několika set kvalifikovaných pracovních míst během příštích pěti let, počítá Honeywell nejen s těsnou spoluprací s orgány místní samosprávy či s úřady práce, ale také sám aktivně podporuje rozvoj technického vzdělávání v ČR. Cílem těchto aktivit je oslovit vysoce kvalifikované zaměstnance - takové, kteří chtějí pracovat pro jednu z nejprestižnějších technologických firem na světě.

V současné době graduje také náborová kampaň zaměřená na hledání pracovníků z oblasti řízení kvality, výroby, výzkumu a vývoje, nákupu, logistiky, zásobování, financí, lidských zdrojů, informačních technologií a řízení kvality. Klíčové jsou zejména pozice procesních a průmyslových inženýrů, inženýrů kvality, vedoucích výrobních skupin, zásobovačů, strategických nákupčích, logistiků, specialistů informačních technologií, vývojových inženýrů.

VÝZKUM NA BORECH. Do České republiky přišla Matsushita Electric Industrial Co. v druhé polovině devadesátých let a v roce 1997 začala její dceřiná společnost Television Central Europe vyrábět v průmyslové zóně Borská pole na okraji Plzně barevné televizory značky Panasonic. Později se rozhodl mateřský koncern přestěhovat do české republiky, konkrétně do Pardubic, také výrobu autorádií a mobilních telefonů.

Japonci jsou zřejmě v česku s kvalifikovanou pracovní silou navýsost spokojeni. V Plzni totiž vybudovali také výzkumné a vývojové centrum. To zahájilo činnost už v roce 1999. Letošní novinkou je expanze těchto aktivit, a to v podobě otevření střediska inovací výrobků spotřební elektroniky - pod názvem AVC Networks Czech. Do tří let do něho chce firma vložit 250 milionů korun. V květnu letošního roku už středisko začalo pracovat, v dalších měsících a letech se bude dále rozšiřovat. Zaměstnání v něm najdou především odborníci z oboru elektroniky, elektrotechniky, strojírenství a programování. Tým má mít celkem asi 160 lidí a bude mimo jiné připravovat nové modely televizních přijímačů. Celkové náklady na školení zaměstnanců by podle vedení firmy měly v nejbližších letech přesáhnout pět milionů korun.