K poslednímu listopadu končí nájemní smlouva Gymnázia Buďánka v prostorách pronajatých městskou částí Praha 5. Poté se buď škola dostane do konfliktu s městskou částí a bude nadále "okupovat" budovu, nebo přesune výuku na ulici. Nebo přistoupí na novou smlouvu, kterou velkorysá Rada městské části Praha 5 nabízí gymnáziu k podpisu. Podle předsedy studentského krizového výboru Jana Zlonického má nově navržená smlouva gymnázium značně znevýhodňovat.

Gymnázium Buďánka je specifická škola. Vzniklo z iniciativy rodičů sdružených ve sdružení Mensa a jeho cílem je poskytovat vzdělávání zohledňující individualitu studentů se schopnostmi vymykajícími se běžné populaci. Struktura studia se zde velmi přibližuje studiu na vysoké škole, části výuky studentů vedou vysokoškolští učitelé a vědečtí pracovníci. Gymnázium přesídlilo v roce 2005 do nové budovy Pod Žvahovem 463 pronajaté městskou částí Praha 5. Tehdejší vztahy mezi Prahou 5 a gymnáziem byly podle předsedy sdružení rodičů Františka Pehala dobré. Podle jeho slov byl přístup k řešení problematiky specifických dětí v České republice zcela nevídaný lidský a vysoce kvalifikovaný. Podle předsedy sdružení rodičů došlo k přesunu školy z toho důvodu, že škola chtěla rozšířit výuku a městská část naopak využít původní sídlo gymnázia v Holečkově ulici, které je také ve vlastnictví Prahy 5, k jiným účelům.

V témže roce poskytlo gymnázium část prostor budovy obecně prospěšné společnosti Taneční centrum Praha. Taneční centrum se na gymnázium obrátilo podle jeho zástupce pana Schneidera na doporučení Prahy 5. Gymnázium poskytlo na základě podnájemní smlouvy část prostor budovy Tanečnímu centru s podmínkou, že Taneční centrum bude postupně snižovat plochu využívaných prostor, protože gymnázium uzavřelo svou smlouvu s Prahou 5 s tím, že do roku 2013 bude moci využít celou budovu k vlastním účelům. Později taneční centrum ale od smlouvy odstoupilo a podle Františka Pehala začalo činit kroky proti gymnáziu, které zahájilo s Tanečním centrem několik soudních řízení. Nyní se o využití budovy vede spor, při kterém vypověděla Praha 5 gymnáziu nájemní smlouvu k 30. 11. 2006.

Tento postup považuje gymnázium za neoprávněný, stejného názoru je jak sdružení rodičů školy, tak k této příležitosti založený studentský krizový výbor. Podle jeho předsedy Jana Zlonického je škola ve svízelné situaci, kdy do rekonstrukce nového sídla investovala značné finanční prostředky a v případě naplnění výpovědi nebude moci nadále fungovat.

Výpověď je podle gymnázia neplatná, čemuž oponuje starosta Prahy 5 Milan Jančík. Podle jeho mínění dala Praha 5 platnou výpověď gymnáziu pro hrubé porušení nájemní smlouvy. Zlonický ale popírá, že by k nějakému hrubému porušení smlouvy ze strany gymnázia došlo. Výpověď prý byla gymnáziu dána bez bližší specifikace.

Původním argumentem starosty Jančíka, kterým byla výpověď zdůvodňována, bylo neplacení nájemného, později neuzavření smlouvy s Tanečním centrem. Nájemné prý však bylo uhrazeno řádně a smlouva s Tanečním centrem uzavřena, ačkoliv gymnázium k uzavření této smlouvy nic nezavazuje. Starosta Jančík blíže hrubé porušení smluvních podmínek gymnáziem upřesnit nedokáže a vystačuje si s tímto vágním termínem.

Za snahu dohodnout se starosta Prahy 5 považuje to, že gymnázium dostalo od městské části návrh nové nájemní smlouvy s tím, že výpověď bude v případě jejího podepsání stažena. Tato smlouva ale podle Zlonického ukládá zcela jiné smluvní podmínky a zvýhodňuje Taneční centrum. Zástupci gymnázia již dali najevo, že pokud nedojde k dohodě, nebudou výpověď respektovat a budou se snažit domoci se jejího zrušení soudní cestou. Stěžují si také na jednání starosty Prahy 5. Ten odmítl jednat se zástupci gymnázia vyjma jeho ředitele. Delegaci, v níž zastupovali gymnázium kromě ředitele školy také předsedové školské a správní rady, z jednání vykázal pod pohrůžkou přivolání městské policie. Starosta je podle některých názorů také ve střetu zájmů, protože údajně podporuje zájmy Taneční školy.