20040817_s_vzdelavanie-studium-student-s-ucebnicou-pred-ekonomickou-univerzitou.jpgHlásili jste se na vysokou školu a nevyšlo to? Proto ještě není třeba věšet hlavu, v životě se stávají daleko horší věci. Patrně si říkáte, co s "načatým životem" a možná postrádáte dostatečný klid k tomu utřídit si myšlenky a rozhodnout se, po které "značce" se máte nyní dát. Rozcestí vám dává na výběr ze tří směrů, to tedy znamená tři možnosti, jak na vzniklou situaci reagovat.

První možnost je letargie a nicnedělání, pokud si to samozřejmě můžete materiálně dovolit. Ani v takovém případě se však tato cesta nedoporučuje. Znamená to často rok, dva, někdy taky celý život hibernace. Pak byste si mohli spolu s Tatabojs zpívat "nemůžu se probudit, usnul jsem už před léty...".

Práce? Nečekejte zázraky

Druhá možnost je určitě jedním ze dvou správných řešení - začnete si shánět trvalou práci. V tom případě bude záležet na mnoha okolnostech, zda a jakou práci se vám podaří sehnat. Nemáte-li totiž dobré příbuzné či známé, kteří vlastní prosperující firmu a myslí si, že zrovna vy byste mohli dělat nabízející se inspirativní a zajímavou práci, případně pokud už nyní nevynikáte v určitém směru natolik, že se o vás rvou head hunteři, nečekejte žádné zázraky. Ačkoliv je pracovní trh v současnosti vcelku vyprahlý a v personálních agenturách si nervózně okusují nehty a nemohou odlepit oči od dveří, životopisy absolventů bez praxe pořád hází do koše.

manageri.jpgNení samozřejmě absolutně platné, že absolventi nemají žádnou šanci, ale často budete muset být velmi trpěliví a zvyknout si na slušné, ale někdy i méně ohleduplné projevy nezájmu ze strany potenciálních zaměstnavatelů. Je důležité nebrat si taková odmítnutí příliš osobně, protože to rozhodně neznamená, že byste zrovna vy nebyli vítáni. Proti vám nikdo nic nemá, problém spočívá ve vašem životopise. Jste středoškolský absolvent a pokud nemůžete zaměstnavateli nabídnout víc, představujete pro něj většinou nevhodného kandidáta, který nemůže nabídnout ani pořádnou kvalifikaci, ani zkušenosti z oboru. S tímto handicapem dopředu počítejte a nenechte se zaskočit. Pro začátek se doporučuje být sebevědomý, ale nedávat si přehnané cíle. Určitou šanci budete mít, když se budete ucházet o práci asistentky nebo asistenta, ale na nabídku vedoucího sekce marketingu nemá smysl reagovat.

Míst vhodných pro absolventy není mnoho (a nenabízí je každá firma), ale jsou. V prvním případě počítejte s tím, že absolventům často nabízejí práci firmy, jejichž budoucnost je ještě (nebo už) mlhavá. V případě druhém se jedná o místa, u nichž se předpokládá, že si nejprve vytvoříte určité zkušenosti, s nimiž se pak budete moci ucházet o povýšení nebo o kvalifikovanější práci jinde. Ani v jednom z těchto případů nepočítejte s horentním platem, ale pokud budete vybírat dobře a mít trochu štěstí, může se situace stávat vcelku rychle růžovější a růžovější. I přesto, že to rozhodně není cesta špatným směrem, není to určitě s výhledem do budoucnosti to nejlepší, co můžete udělat.

Vzdělání je nejlepší cesta

20041130_s_ucitel-pedagog-ziaci-studenti-vzdelavanie-skola-studium-trieda-globus-vyuka.jpgKdyž si budete shánět práci a rezignujete na další vzdělání, neznamená to, že byste nemohli dělat to, co vás skutečně baví a co vám zároveň umožní vytvořit si dostatečné materiální zázemí. Rozhodně to ale budete mít složitější a méně jisté, než když se rozhodnete - i přes počáteční neúspěch - získat další vzdělání. Můžete sice uvažovat o tom, že dobrá práce vám rychleji než další škola splní vaše přání a představy o spokojeném životě, v němž si budete moci dovolit víc než si můžete dovolit nyní, ale argument rychlejších peněz dosažitelných už teď neobstojí. S vyšším vzděláním totiž za pár let doženete vše, co jste studiem "zameškali" a pak už se vám bude vaše rozhodnutí pouze vyplácet. A nejen to. Při studiu na vysoké škole je obvykle možné (a někdy dokonce nutné) najít si práci. A nemusí to být zrovna obsluha ve fastfoodu nebo doplňování zboží v supermarketu. Řada firem si totiž ráda vychovává své zaměstnance už od jejich "prenatálních" studijních let, takže nabízí některá pracovní místa cíleně studentům, kteří když se osvědčí, dostanou po ukončení studia nabídku na zodpovědnější práci s adekvátním ohodnocením. A pokud ne, vždycky je tu ta velká výhoda, že ačkoliv budete čerstvý vysokoškolský absolvent, budete kromě svého vzdělání nabízet i praxi. Vaše hledání zaměstnání pak bude mít daleko přívětivější podobu a spíše než dilema nad neúspěšnými pohovory vás bude čekat rozhodování, kterou nabídku vzít a kterou odmítnout.


Jazykové certifikáty sa dajú získať doma, časť študentov ich však získava aj v zahraničí. Snímka Štefan LaktišTakže pokud se právě nyní rozhodujete, kam dál směřovat svoje kroky, zvažte všechna pro a proti, nikoliv však ze současné perspektivy, ale z výhledem o pár let dopředu. Pokud si budete hledat práci, najděte si takovou, která umožní vaše další vzdělání a kde k tomu nejlépe budete mít také podporu, ostatně není nic špatného zeptat se při pohovoru, zda se budete moci zvyšovat při práci svou kvalifikaci. Dobrý zaměstnavatel schopný vidět dopředu rozhodně nebude proti, právě naopak.

Pokud se rozhodnete, že dobu mezi střední školou a studiem na VŠ vyplníte dalším vzděláním, máte možnost mnoha jazykových nebo vyšších odborných škol. A samozřejmě jsou tu i soukromé vysoké školy, které zatím nezaznamenávají převis poptávky a přijímají studenty i na začátku akademického roku.


A pokud si chcete mezi jednotlivými stupni studia trochu odpočinout a najít nějaké životní zkušenosti, zkuste třeba práci v zahraničí. Dnes už existuje spousta agentur, které zaručují věrohodnost při zajišťování zajímavých činností za hranicemi ČR a nejedná se pouze o práci au - pair. Můžete se vrátit obohaceni nejen o spoustu zážitků, ale taky o dobrou jazykovou výbavu, která se hodí všude, v zaměstnání i při studiu.


Speciál byl připraven ve spolupráci se společností Scio, která je realizátorem Národních srovnávacích zkoušek pro desítky fakult vysokých škol.