V současnosti už málokterý maturant nepodává přihlášku na vysokou školu. Podle statistik se hlásí ke studiu na VŠ plných 80 % maturantů a toto číslo každým rokem stoupá. Studium na vysoké škole ale není otevřené pro každého a ne všem se podaří napoprvé dostat se tam, kam si podali přihlášku. Někdy je nutné zkoušet to napřesrok a někdy se úspěch dostaví až po několika letech. Co ale v situaci, kdy se brány veřejných vysokých škol na rok uzavřely, soukromá vysoká škola z různých důvodů nepřichází v úvahu a do zdlouhavého budování kariéry po střední škole se nechce?

Jazykové školy
Jednou z častých možností, jak překlenout rok do dalších přijímacích zkoušek na vysokou školu, jsou jazykové školy. Těch akreditovaných (s licencí MŠMT pro poskytování pomaturitního studia) je po celé republice 178, nejvíce v Praze (33) a dalších větších městech, ale v podstatě každé okresní město nějakou jazykovou školou disponuje.

Jazykové pomaturitní studium je nejčastěji nabízeno jako jednoleté a probíhá během běžného školního roku, tedy od září do června. Denně student stráví ve škole čtyři hodiny pět dní v týdnu (celkem 20 hodin na týden), takže je možné kombinovat jazykovou školu například s prací na půl úvazku nebo třeba s přípravou na přijímací zkoušky na vysokou školu. Výuka probíhá nejčastěji v dopoledních hodinách. Jazykové školy pochopitelně nejčastěji nabízejí studium všeobecně nejpožadovanější angličtiny, dále je vcelku častá němčina, méně často se můžete zdokonalit v ruštině, španělštině, francouzštině nebo výjimečně v italštině. Jazyková škola Language Centre David Holiš z pražských Vinohrad dokonce nabízí pomaturitní studium japonštiny. Někde je možné studovat dva jazyky v kombinaci.

Školy nabízejí také různé formy ukončení studia. Můžete si tak většinou vybrat, jestli chcete studium ukončit státní jazykovou zkouškou nebo třeba jednou z mezinárodně uznávaných zkoušek, jako jsou Test of English as a Foreign Language (TOEFL) Preliminary English Test (PET), First Certificate in English (FCE) Certificate in Advanced English (CAE) atd.

Zřizovateli jazykových škol jsou povětšinou soukromé společnosti, někdy jsou však jazykové školy součástí středních a vyšších odborných škol, případně mají povahu neziskových organizací. Každopádně ale vždy počítejte se školným, které se pohybuje zhruba od 15 do 40 tisíc korun za rok.

Vyšší odborné školy
U vyšších odborných škol se jedná už o složitější rozhodování, zejména proto, že trvání studia na nich je minimálně dva, ale převážně tři nebo i čtyři roky. Při vážných úvahách o dalším pokusu dostat se na vysokou školu pak při úspěchu nezbývá, než se s vyšší odbornou školou předčasně rozloučit, sice s lehkým srdcem, ale přece jen s nedokončenou investicí. Vyšší odborné školy, stejně jako školy jazykové, představují totiž také náklady ve formě školného. To se ale může lišit mnohem výrazněji, než v případě jazykových škol. Vyšší odborné školy mají statut nejčastěji státních, často také soukromých, krajských nebo církevních škol. Právě forma zřizovatele školy často ovlivňuje výši školného. To může být často zanedbatelné (3 nebo 4 tisíce korun za rok), ale někdy už může znamenat zásadnější a nákladnější položku. Je proto možné setkat se vyšším odborným studiem, které ročně přijde na 90 nebo 100 tisíc korun (např. studium vedené v angličtině). Nejčastěji však výše školného osciluje mezi 15 a 30 tisíci Kč.

Oborově nabízejí VOŠ poměrně pestrou směsici vesměs odborně zaměřených studií, přeci jen nejčastěji jsou zastoupeny obory zaměřené na ekonomii, obchod a podnikání. Takových škol je z celkového počtu 184 VOŠ přes padesát. Přes třicet VOŠ je zaměření zdravotnického a dále jsou poměrně časté také VOŠ nabízející veřejnoprávní obory studia, v ČR je jich šestnáct. Četnější nabídky studia se objevují také v oblasti pedagogiky, výpočetní techniky a technologií, gastronomie a turismu, případně zemědělství a lesnictví. Na VOŠ je možné studovat nezřídka také umělecké, případně řemeslné obory (hudbu, film, literární tvorbu, grafiku, restaurování, sklářství, dřevořezbu atd.).

Výhodou některých VOŠ, i když zatím nepříliš častou, je, že nabízejí obory s akreditací bakalářského studia. Absolvujete-li studium celé, stanete se v daném oboru bakalářem a pokud VOŠ spolupracuje s nějakou vysokou školou, můžete někdy navázat magisterským studiem. Většinou se na VOŠ setkáte s ukončením studia absolutoriem, po kterém budete mít nárok na titul diplomovaný specialista (Dis.).

Kde hledat jazykové školy:
www.atlasskolstvi.cz

Kde hledat vyšší odborné školy:
www.scio.cz
www.atlasskol.cz