Není pochyb o tom, že drtivá většina zájemců o studium na vysoké škole v České republice volí veřejné vysoké školy, tedy ty, na kterých se (doposud) neplatí školné. A není to jen otázka finanční zátěže. Soukromé vysoké školy si doposud nevybudovaly v tuzemském vzdělávacím systému takové postavení a prestiž, aby jim studenti dávali přednost. Soukromé vysoké školy zde však jsou a snaží se přesvědčovat uchazeče o tom, že placení školného se jim může vyplatit.

Nic není zadarmo

"Zdarma v dnešní době není téměř nic a když už musím platit, chci za své peníze dostat maximum," předpokládá Ludvík Kohout z vysoké školy B.I.B.S. (Brno International Business School), která vznikla ve spolupráci s partnerskou vysokou školou z Velké Británie. Škola se proto snaží nabídnout svým uchazečům takové benefity, které mají zajistit spokojenost s investicí do školného. Mezi ně patří zejména základní studijní materiály, jako skripta, učebnice a knihy, přístup do mezinárodní elektronické databáze ekonomické a právnické literatury, vstup do Moravské zemské knihovny v Brně, zkoušení přes počítač v průběhu celého roku nebo diplom vydaný partnerskou univerzitou ve Velké Británii.

I na dalších soukromých vysokých školách si myslí, že studovat a platit školné nemusí být nevýhoda. "U nás budete studovat v angličtině, jazyce globální komunikace a obchodu, můžete studovat na našich partnerských univerzitách v USA a v Evropě, studium můžete zahájit jak letním, tak zimním semestrem, setkáte se se studenty a učiteli z celého světa a studovat budete v malých, interaktivních a prakticky zaměřených skupinách," uvádí výčet výhod studia na Anglo - americké vysoké škole v Praze Irena Zemanová. Nezapomíná také dodat, že škola nabízí i širokou škálu studijních stipendií, o která mohou studenti žádat.

Školné = investice do budoucna

Soukromé vysoké školy posuzují školné jako investici do budoucnosti. "Naše školné sice není nijak nízké (je to kolem 49 000,- Kč za rok), ale studenti mají ve školném zahrnutu část psychoterapeutického výcviku a veškerou teorii, která je opravňuje (kromě toho, že se stanou sociálními pracovníky) získat statut psychoterapeuta a otevřít si tak soukromou praxi," argumentuje Milena Balá z Pražské vysoké školy psychosociálních studií. Za školné prý studenti získají také záruku toho, že budou během studia vedeni největšími odborníky ve svém oboru a že jejich studium bude probíhat v rodinné atmosféře, která na škole panuje.