PRAHA 1. září 2004 (mob-iHNed, ČTK)

O zájmové kroužky mají děti v některých krajích stále zájem

Zájmové kroužky, které připravují domy dětí a mládeže, školy i občanská sdružení navštíví každoročně v Praze, Jihočeském, Pardubickém a Zlínském kraji tisíce dětí.

Pražští školáci si mohou každý rok vybrat ze stovek nabídek. Mohou se věnovat zpěvu, tanci, sportu nebo výtvarným činnostem. Zkrátka nepřijdou ani malí technici nebo milovníci přírody. Děti se mohou naučit i méně obvyklé dovednosti, třeba žonglovat, kouzlit nebo střílet z luku.

Kroužky připravují domy dětí a mládeže, školy i občanská sdružení. Ceny jsou různé, odvíjejí se zejména od počtu hodin za týden a náročnosti například na materiál. Finančně náročnější bývají třeba keramika nebo jezdectví. Rodiče musí počítat s tím, že zaplatí několik set korun za pololetí.

Zřejmě nejvíce zájmových aktivit v Praze nabízí Dům dětí a mládeže hlavního města. Loni si děti mohly vybrat ze zhruba 350 kroužků z různých oblastí, navštěvovalo je 2600 školáků, řekla zástupkyně ředitele domu Jana Šimánková. Na začátku školního roku je výběr z nabídky zájmové činnosti vždy největší. Domy dětí přijímají přihlášky většinou první dva zářijové týdny.

Kompletní nabídku kroužků, které nabízejí pražské domy dětí a občanská sdružení, rodiče najdou na internetových stránkách www.mitkamjit.cz.

O zábavu dětí po vyučování se starají i školy. Jednu z největších nabídek kroužků má zřejmě Základní škola Táborská v Praze 4. Minulý školní rok pořádala 55 kroužků. Navštěvovalo je kolem 670 dětí, asi 50 jich bylo z jiných škol. Letos bude nabídka o něco menší, přesto si budou školáci moci vybrat z pěti desítek kroužků, řekl ČTK ředitel Vít Beran.

Ve školní nabídce nechybí tradiční kroužky, jako výtvarné, hudební či sportovní. Žáci si mohli vybrat i historii, turistiku, lukostřelbu, jógu, tai-či nebo divadlo. Ve škole je velmi populární florbal. Ceny kroužků se pohybují od 50 po 190 korun za měsíc.

Svůj volný čas mohou děti strávit i ve školních družinách nebo klubech. I za pobyt zde rodiče zaplatí. Za družinu to je sto korun měsíčně, uvedl Beran. Mrzí ho, že někteří rodiče své potomky ve škole doslova odloží. "Bohužel jsou děti, které do školy přijdou v půl sedmé ráno a docházejí v pět, v půl šesté odpoledne," poznamenal.

Děti, které se chtějí věnovat hudbě, výtvarným nebo pohybovým činnostem, mohou chodit do základní umělecké školy. Musejí ale splnit talentové zkoušky na závěr školního roku, tedy v červnu. Podle pracovnice základní umělecké školy v Praze 4 je možné přihlásit dítě ještě v září.

Široká nabídka volnočasových aktivit je i v Jihočeském kraji. K nejoblíbenějším patří taneční kroužky. Například v Domu dětí a mládeže v Českých Budějovicích bezkonkurenčně vedou moderní diskotékové tance. Velký zájem je také o silové sporty, stolní tenis či florbal. Naopak děti neláká vaření a klesá zájem o výpočetní techniku. Raritou je kroužek včelařství, který znovu otevírají v domě dětí ve Strakonicích.

Také v Pardubickém kraji nabízejí domy dětí a mládeže celou škálu činností - od pohybových kroužků, přes umělecké až po technické. Přes širokou nabídku aktivit pro volný čas navíc v Pardubicích celoročně funguje i nízkoprahový klub, kam mohou děti chodit bez přihlášení a zdarma. Denně se v něm vystřídá na 50 dětí. K dispozici mají internet, zahradu a klubovnu.

Ve Zlínském kraji se vedle běžných sportovních nebo uměleckých kroužků v nabídce opět objevily i různé netradiční, například kurzy paličkování, kejklířství nebo takzvaný média klub. Ve vsetínském Domě dětí a mládeže Alcedo, který nabízí každoročně více než čtyři desítky kroužků, je letos největší zájem o plavání. Zlínský Dům dětí a mládeže Astra letos rozšířil nabídku technických kroužků, velký zájem je tam také o kynologický klub.

Vytížené jsou ve zmíněných krajích většinou i základní umělecké školy, a to přesto, že pro ně děti musí splnit talentové zkoušky. Zájem je o hudební, výtvarné i pohybové činnosti. Například ve Zlínském kraji jsou již u hudebních oborů základních uměleckých škol téměř všechna místa obsazena.

Řada dětí tráví volný čas také ve školních družinách a klubech. Problémem zůstává fakt, že do nich někteří rodiče své děti odkládají. "Bohužel jsou děti, které do školy přijdou v půl sedmé ráno a docházejí v pět, v půl šesté odpoledne," řekl ředitel ZŠ Táborská v Praze 4 Vít Beran.

Ceny zájmových kroužků jsou různé, odvíjejí se zejména od počtu hodin za týden a náročnosti například na materiál. Finančně náročnější bývají třeba keramika nebo jezdectví. Rodiče musí počítat s tím, že zaplatí několik set korun za pololetí. Finančně náročnější jsou také základní umělecké školy.